Nexen rullapyörät ja -tangot
Nexen RPS on patentoitu rullapyöräjärjestelmä. Tässä järjestelmässä kaksi tai useampi laakeroitua rullaa ovat jatkuvasti kosketuksessa vastakappaleeseen eliminoiden välyksen täysin. Rullaava käyttö tekee järjestelmästä myös hiljaisen ja pienikitkaisen.
Nexen RPS rullapyöräjärjestelmä
Nexen RPS -rullapyöräjärjestelmä on edistyksellinen vaihtoehto sekä lineaariliikkeeseen että pyörivään liikkeeseen. Perinteisiin tarkkuushammastankokäyttöihin verrattuna Nexen RPS -rullapyöräjärjestelmä tuo yksikertaisen tuotevalinnan, korkean suorituskyvyn, tarkkuuden ja hyötysuhteen.
Asennustyökalun avulla suuntaaminen ja tarkkuuden säilyttäminen on helppoa. Tämä myös takaa sen, että tarkkuudessa ei tule kumulatiivista virhettä pitkilläkään liikkeillä.